2016. november 25., péntek

SAJÁT NÉV ALATT HOGYAN TEVÉKENYKEDHETÜNK?

Főszabály szerint adóköteles tevékenységet csak adószám birtokában folytathat az adózó (Art.)

Az adózó többféle tevékenységet, többféle formában végezhet, és többféle adózási mód közül választhat. Nem csak adófizetési kötelezettsége keletkezik, hanem járulékfizetési is. Ha valaki eldöntötte vállalkozni szeretne, egyszerre kell könyvelőnek, adótanácsadónak, ügyvédnek lennie, hogy biztos legyen abban, mindent ért, mindent tud, mindent helyesen tesz, mindenre tekintettel van. 

Rengeteg mindenre kell figyelemmel lenni:

- a folytatni kívánt tevékenységre (engedélyhez kötött-e, van-e valamilyen speciális rendelkezés stb.)
- működési formára (magánszemély, jogi személy)
- adózási formákra (mely függ a működési formártól és bizonyos esetekben a tevékenységtől is)
- korlátolt vagy korlátlan felelősségre
- jogi következményekre

Magánszemélyként lehetünk:
- adószámos magánszemély
- egyéni vállalkozó

Több éve kérdésként merül fel a legtöbb emberben, hogy saját név alatt egyéni vállalkozóként folytatható-e az adott tevékenység, vagy elegendő csak az adószám kiváltása. Ezzel kapcsolatban felmerül még az is, hogy melyik formát (ev vagy adószámos msz) célszerű választani az adó- és járulékfizetés szempontjából. Ezekre a T. Hatóság nem ad egyértelmű választ sehol sem, sőt sok "pletykát" hallani arról is, hogy félrevezetők az információk, sok esetben a T.H. sem tudja a választ. De ha a "pletykákra" alapozunk, akkor az is elmondható, hogy az adóellenőrzéseknél - érdekes módon - mindig tudja a T. H. mi a helyes, akkor minden világosság válik számára.

A prevenció nem csak a testi és lelki egészségünk kapcsán fontos. Ugyanúgy lényeges (lenne) érthető, átlátható képet adni az adózóknak az adó- és járulékfizetési kötelezettségüket tekintve. Elég sok esetben nem a rosszhiszeműség áll az adóhatósági szankciók hátterében, hanem inkább a tudatlanság, érthetetlenség. Mert ember legyen a talpán, aki ezt az egészet 100%-osan érti és átlátja. 

Vannak olyan - az EV tv-ben nevesített - tevékenységek, melyekre vonatkozóan nem kell alkalmazni az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályokat. E körbe tartozik:

- mezőgazdasági őstermelői tevékenység
- ügyvédi tevékenység
- állatorvosi tevékenység
- egyéni szabadalmi ügyvivői tevékenység
közjegyzői tevékenység
- önálló bírósági végrehajtói tevékenység

Az Szj tv. szerint nem mnősül egyéni vállalkozónak az a mszemély, aki
- az ingatlan-bérbeadási, illetve
- egyéb szálláshely-szolgáltatási
tevékenységéből származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre, vagy a tételes átalányadózásra vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja.

Egy dolgot mindenképp érdemes még tudni és figyelembe venni még a választás előtt. Mégpedig azt, hogy az adott tevékenység, amit végezni kívánunk, folytatása engedélyhez vagy esetleg egyéni vállalkozói tevékenységi formához kötött-e. Ha nincs ilyen előírás, akkor a tevékenység folytatható egyéni vállalkozás keretében vagy adószámos magánszemélyként is.


Kapcsolódó jogszabályok:

  • 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről
  • 2009. évi CXV. törvény az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről
  • 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról





jelen bejegyzés tapasztalataim, szakirodalom olvasása, hatályos jogszabályok ismerete alapján íródott, de én is tévedhetek